Beza z karmelizowanymi śliwkami

Beza
– 4 białka
– 200g drobnego cukru
– 1 łyżeczka soku z cytryny

Masa
– 250 g serka mascarpone
– 2 łyżki cukru pudru
– 1 granat
– ok. 15 sztuk śliwek węgierek
– 3 łyżki cukru
– 2 łyżki masła

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170 stopni (góra – dół).

Białka ubijamy w metalowej misce na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo po łyżce cukru, tak aby dokładnie się rozpuścił. Pod koniec dodajemy sok z cytryny  i jeszcze chwilę miksujemy. Piana powinna być sztywna i błyszcząca.

Na papierze do pieczenia rysujemy okrąg o średnicy ok 20-25cm . Wykładamy ubite białka i formujemy kształt naszego tortu. Wkładamy do nagrzanego piekarnika.

Pianę wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przed ok 5 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 140 stopni i pieczemy przez ok1 godzinę 15 minut, aż beza porządnie się wysuszy. Po wyjęciu z piekarnika odstawiamy w chłodne miejsce do wystygnięcia. Bezę można przygotować dzień  wcześniej.

Patelnię rozgrzewamy dodajemy 2 łyżki masłą i rozpuszczamy a następnie dodajemy cukier. Mieszamy kilka sekund do rozpuczenia. Śliwki myjemy, pozbywamy się pestek. Tak przygotowane połówki wrzucamy na patelnię. Owoce mieszamy kilka minut  z wytworzonym karmelem do czasu, aż śliwki zmiekną.

Masę przygotowujemy np. godzinę przed podaniem tortu. W misce ubijamy serek mascarpone oraz dodajemy  2 łyżki cukru.Miksujemy do połączenia składników. Masę wykładamy na bezę  i układamy na niej skarmelizowanymi śliwkami. Możemy dodatkowo polać karmelem, który nam został. Gotowe 🙂

Print Friendly, PDF & Email